Відень

Будинок Хундертвассера – одне з найпопулярніших місць туристичного «паломництва» у Відні

Несподіванкою і майже відкриттям для гостей Відня може стати будинок Фріденсрайха Хундертвассера у центральній частині міста. Абсолютно нетипова споруда. Шедевр чи кіч – тут думки австрійців розходяться. Та туристи охоче знайомляться з дивним архітектурним витвором і знаходить особисту відповідь на це питання.

 Будинок  Хундертвассера, побудований в середині 80-х рр. ХХ ст. Це наче виклик традиційній архітектурі, це нова філософія міських споруд. Насамперед будинок привертає увагу барвистим фасадом, який гармонійно поєднується з пишним рослинним світом на ньому, включаючи й дерева. Вікна тут різних форм, однакові можливі лише в концентраційних таборах, вважав митець. Поверхні підлог та стін не є рівними, штукатурка нагадує піщані дюни. Всі кути в будинку заокруглені – підвіконня, одвірки. Виникає асоціативний ряд – лісові стежини, пагорби, морські хвилі і навіть гроти. Архітектор використовував для будівництва лише природні матеріали, адже був завзятим ідейним екологом. Хундертвассер вважав цей витвір будинком своєї душі і вершиною своєї архітектурної діяльності. Навіть присвятив йому  вірш.


 

А коли у 1986 році було завершено будівництво будинку, Фріденсрайх Хундертвассер подарував проект місту. Від гонорару відмовився, мовляв, щасливий, що на цьому місці не була збудована стандартна будівля. З того часу споруда увійшла до міських визначних пам’яток столиці Австрії. Архітектор хотів, щоб люди відчували себе в цьому будинку затишно і були там щасливі. Спершу від бажаючих оселитись у домі не було відбою. Жилим будинок є і сьогодні. Та попри це,  подейкують, що мешканці надовго в цьому будинку не затримуються. Чи то через постійні натовпи туристів, чи через невміння адаптуватись до нетипових кімнат, які сповідують філософію кривих ліній…Знайомлячись з будівлею виникає бажання дізнатись більше про її «батька». Фріденсрайх Хундертвассер – це людина незвична у всьому. За архітектурні досягнення його було визнано громадянином світу. Окрім цього, написав власний варіант Біблії. Ексцентричний, геніальний, ептажний, космополітичний, артистичний – цей ряд епітетів, які розкривають характер архітектора-дивака, можна невтомно  продовжувати.  Ось, до прикладу, одне із його щоденних уподобань – носити різні шкарпетки. Коли запитували про це, завжди відповідав: «А чому ви носите однакові?…».  У 1967 році в оголеному вигляді прочитав складений ним маніфест: “Право на третю шкіру” перед здивованим натовпом у Мюнхені.

 

 

Будинок Хундертвассера на Kegelgasse 36-38 не єдине творіння архітектора у Відні. Є ще сміттєспалювальний завод Fernwarme Wien, збудований за проектом Фріденсрайха Хундертвассера у 1988-1992 роках.  Екологічночистий завод, майже без запаху, швидше нагадує казкову шоколадну фабрику Віллі Вонки, ніж  підприємство,  що переробляє відходи людської життєдіяльності :).

 

Автор фото – Олександр Майстренко

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *