Відень

Трохи історії та поезії…

Днями побувала в гостях зі збіркою віршів «На човнику світанків швидкокрилих…» в першому українському магазині Відня «Зернятко», де збираються українці на недільних лекціях з історії України. Зізнаюсь, що завжди іду в «Зернятко», як на свято – тут можна зустріти гарних людей, поспілкуватись рідною мовою. А в день недільної зустрічі 20 вересня 2015 року, учасниками якої ми стали, свята було в рази більше, воно було помножене на кількість присутніх, а тим паче, що серед нас було чимало сонячних усміхнених діточок.

У цей раз захід розпочався подорожжю однією із найславетніших сторінок в історії України. Зінаїда Бордюг прочитала лекцією «Руська держава за часів правління князя Володимира». Історик за фахом і вчителька з 32-літнім досвідом, сьогодні викладач в Міжнародній українській школі «Ерудит» знає як знайти дорогу до серця слухачів. Пані Зінаїда впродовж години «не відпускала» уваги присутніх цікавими фактами з життя Володимира Великого, розвіювала поширені міфи щодо особистості доблесного правителя Київської Русі, розповідала про його діяльність, спрямовану на збільшення території, зміцнення обороноздатності, посилення єдності і могутності Руської держави.

Присутні дізнавались і про те, як після кожного військового походу князь Володимир влаштовував щедрі банкети, наскільки поважав своїх воїнів, про те, як Володимир обрав християнство релігією Київської Русі, про неймовірну (з огляду на сьогоднішній час) кількість жінок і наложниць Володимира, що було звичайним для тогочасних володарів, про його неймовірну щедрість, коли він «повелів облаштувати вози, і положивши на них хліб, м’ясо, рибу, овочі, мед, квас, розвозити по місту, питаючи: «Де хворий, чи бідний, чи той, що не може ходити?» Невимушено, пізнавально та швидко збіг час лекції.

У другій частині зустрічі п. Зінаїда передала естафету мені та іншим гостям заходу:  “А зараз я хочу перейти від голови до душі, тому що в нас  запланована ще одна цікава зустріч – сьогодні у нас в гостях поетеса Ірина Федоришин”.

Кілька слів про себе і про те, як почала писати у далекому 1990 році, про те, як не писала нічого – розповіла присутнім і пригадала собі, а також про теперішній, «віденський», період.

А далі були вірші… Вони лунали з вуст як дорослих, так і зовсім маленьких учасників зустрічі. Здебільшого увазі присутніх були представлені вірші збірки «На човнику світанків швидкокрилих…», та читались й дитячі найновіші вірші.

Одним із перших прозвучав настроєвий вірш про Львів:

Кави філіжанка –

Краща колежанка,

Келишок кахеті –

Кращий кавалер.

Вже допито вечір,

Вже готова втеча…

Стародавній Львове,

Обніми мене!

Заблуди у левах,

Загуби у брамах,

Заведи у храми,

Залікуй, зігрій…

Припади до серця

Пуп’янком троянди,

Старомодне місто,

Випещених мрій…

Карпенко Іванна віршем «Душа-пісня» переконливо читала: «І щоб не плакати народ співав про рідний край, кохання і героїв душа, твоя Вкраїно, ще жива і як ніхто про це ми знаємо обоє».

А Оленка Здомська від імені «індиго-покоління» віршем «Янгол індиго-покоління» просила:

«Чекаєм, любий янголе, на тебе

Коли прийдеш в бурхливий дивосвіт…

Твоєї посмішки нам, друже, дуже треба!

У черствість душ скеруй тепла софіт»

Вчителька пані Орися Багрій  віршем «Падала імперія» згадувала пережите українцями:

«Ми йшли вперед: кричали, гомоніли,

Юрбою роздратованих комет.

Трощили все, від радощів пихтіли,

Бо виривались із чужих тенет.»

«У всіх присутніх виступили на очах сльози, коли звучала пісня «Дорога кличе в небо», яку написав музикант з Івано-Франківщини Sergey Sen на слова гості-поетеси, адже присвячена вона була світлій Пам’яті Небесної Сотні. Глибоко в душу кожного запали і слова вірша «Мати», – поділилася спостереженнями п. Зінаїда.

Дитячою безпосередністю та щирістю вражала одна з наймолодших учасниць заходу п’ятирічна Марійка :

Ква-ква-ква”, жалілась Жабка,-

Ой, болить у мене лапка…”

“Полікую”,- каже Кріт.

“Ти? Старий, сліпезний дід?!”

“Ох, дарма ти так відверто,-

Заперечив Кріт уперто! –

Хоч уже немолодий,

Досвід маю чималий!

А підступна сліпота –

Лиш легенда про крота!

«Раді були особисто познайомитися з пані Іриною та її творчістю. А лекція про князя Володимира була наскільки цікавою, що ми по-доброму позаздрили тим дітям, які мають такого вчителя історії!!!», – поділилась враженнями Леся Здомська.

Щиро вдячна всім, хто читав і ділився своїми враженнями, а «Зернятку» за запрошення і за започаткування гарної традиції – проведення недільних зустрічей.

p.s.: Магазин “Зернятко” запрошує кожної третьої неділі місяця на лекції з історії України за адресою: Othmargasse 21, 1200 Wien. Вхід вільний.

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *