Подорожі

Рейси-рейси, шпали-шпали: шнельбан мчить до Братислави…

З Відня у Братиславу – рукою подати. Ще не встигаєш з книжкою чи з іншим захоплюючим дорожнім заняттям вмоститися у кріслі швидкісного потяга, а вже дядечко-машиніст оголошує: «Нlavná stanica». Зручно, швидко і порівняно недорого.

Візит до наймолодшої столиці Європи не передбачає розкоші Відня та Праги, та задоволення від прогулянок милими охайними вуличками древнього міста, майже казковими двориками, естетичну насолоду від споглядання величних архітектурних споруд – гарантує.

До 1936 року з Відня у Братиславу можна було добратися на міському трамваї. У наш час дві європейські столиці сполучаються за допомогою згаданого Schnell Bahn або менш швидкого автобуса.

Вартість квитка у обидва боки – 14 євро і його легко можна придбати у електронних терміналах на залізничних станціях та станціях метро, до прикладу, Wien Sudbahnhof, Erdberg тощо. Година-півтора і гостинна Братислава радо вітає гостей.

Після кількамісячного перебування у німецькомовному, ще майженезрозумілому (в плані мови) Відні, слов’янська словацька мова бальзамом зволожує барабанні перетинки вух. Гонорово мозок опрацьовує прочитану інформацію – льодовий палац запрошує на шоу «Popoluška», передвиборчий слоган на білборді запитує: «Eúropska únija je v …(зображено жіночі сідниці) a kde sme my, slovácy?», пам’ятки архітектури поінформували: «Národná kultúrna pamiatka», Víta vás nová Stará radnica.

Непомітно минають п’ятнадцять хвилин безпомилкового пошуку найкрасивішої старої частини міста – турботливо розміщені вказівники не дають схибити. Першим «на горизонті» з’являється палац Грасалковичів або Президентський – вишукана біла споруда XVIII ст. стилю рококо і пізнього бароко з французьким садом. Поруч знаходиться палац Архієпископа.

Обідньою суботньою порою рухаємось далі, злившись з негустим потоком туристів, які прямісінько чимчикують до Братиславського граду – замку, що поважно височіє на скелястому пагорбі. Нетерпеливіші туристи скорочують шлях, піднімаючись крутими східцями до граду, більш помірковані гості ідуть окружною доріжкою і до мальовничої цілі доходять одночасно.

До 1954 року про замок нагадували лише руїни, сьогодні Братиславський град  повністю відновлено і він є візитівкою словацької столиці. Тут знаходиться представницька резиденція для вищих державних органів і історична експозиція Словацького Національного Музею. Потрапивши у найкрасивіше місце Братислави, на деякий період забуваєш про обмеженість у часі і «завмираєш». Окрім заворожуючого архітектурного ансамблю, тут відкривається живописна панорама міста, розділеного на два береги сивочолим Дунаєм. Вдалині синіють схили Карпатських гір.

…За письмовими джерелами, понад дев’ять століть Братислава є вірною супутницею Дунаю. Проте перші постійні поселення існували тут ще в період неоліту. Головна водна артерія Європи пам’ятає, як на перетині важливих торгівельних шляхів було зведено кам’яну фортецю, яка згодом вистояла не одну ворожу атаку і зазнала багато змін внаслідок реконструкцій. Був час, коли замок на кручі лівого берега Дунаю став твердинею римських завойовників.  У середньовічному Братиславському замку коронували угорських королів. Адже Братислава тричі була столицею держав, в тому числі і Угорщини. Тричі тут підписувались мирні договори, за що у 1986 році місту було присвоєно титул «Місто миру».

Серед каскаду мостів, погляд зупиняється на найближчому від Братиславського граду Новому мості, який називають «спорудою ХХ ст». На його 85-метрових опорах «приземлився» UFO-ресторан і оглядова площадка. Піднятись туди можна за допомогою швидкісного ліфта, розміщеного у одній з опор. Якщо є бажання завітати до ресторану на затишну і смачну вечерю, варто наперед подбати про резервування столика. Та до вечері ще далеко, тому час рушати далі на знайомство зі столицею Словаччини.

Прогулюючись доглянутими вуличками та площами Старого міста, хочеться закружляти у танку – красиві, світлі, затишні, рівненьковимощені бруківкою… Та й особливих перепон такому бажанню нема, адже для зручності туристів історичний центр міста – Державний національний заповідник – повністю облаштований як пішохідна зона. Тут по-господарськи збережено та відбудовано архітектурні перлини різних епох: ренесансу, бароко, рококо, класицизму. Фонтан Роланда, Стара Ратуша, готичний кафедральний собор св. Мартіна, у якому вперше була виконана «Урочиста меса» Л. Бетховена, капела св. Іоана Євангеліста, палац Мірбаха, церква св. Трійці, Примаціальний палац, Михальська брама –місця старої Братислави, які варто  відвідати.

Прогулюючись центральною частиною міста, раз у раз зустрічаються цікаві бронзові фігурки, які прийшли на вулиці Братислави з міських легенд: невгамовний папараці визирає з об’єктивом із-за рогу популярного серед знаменитостей кафе, задумано сперся на бруківку сантехнік, вибираючись із каналізаційного люка, міський божевільний безтурботно блукає містом, невідомий французький солдат присів на лавочку.

Перевести подих під час мандрівки Братиславою і черпнути додаткову порцію позитивних вражень можна у словацьких та чеських пивних, кондитерських та ресторанчиках,  що спокусливо запрошують «смачними» вивісками.

Серед сувенірів, які пропонують численні крамнички привертають погляд ляльки з кукурудзяних обгорток, вбрані у національні костюми – матері з немовлятами, селянки з урожаєм та інші образи жінок «з народу».

Ще одним приємним моментом прогулянки в Братиславі є доступні ціни, що вигідно  відрізняються у порівнянні зі згаданим Віднем.

Отже, якщо знайомство зі столицею Австрії відбулось, а прагнення поповнити скарбничку пригод і вражень присутнє, то Братислава – гарна нагода!

Лютий 2012

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *