Подорожі

Музей ляльок та іграшок Бадена

Ляльки, як правило, викликають світлі асоціації, пов’язані з дитинством, казковістю і нестримним польотом у світ власних фантазій. Правда, ляльки у фільмах жахів чи ляльки вуду розбурхують трохи інші емоції, але зараз не про це…:)).  І навіть коли вже дитинство зачинило свої рожеві ворітця, все одно улюблені фігурки принцес, ведмедиків, трансформерів залишають сліди у серці назавжди.

Одного разу випала нагода побувати у Музеї ляльок та іграшок Бадена, що приблизно у 20 км від Відня і здійснити подорож  у кілька століть назад, адже експонати музею датуються з 1760 до 1950 року.

Експозиційні ляльки розміщені цікаво і невимушено. Невеличкі чотири кімнати музею не лише знайомлять відвідувачів з великою кількістю ляльок минулих століть, а й передають побут тогочасного лялькового світу. Столові сервізи, кухоньки, шафи для одягу, будиночки, візочки для лялькових немовлят – все це і трохи більше мали у своїх власності ляльки та їхні маленькі господиньки. Щодо самих ляльок, то вони тут від пупсів до росту семирічної дитини, різних рас і національностей.  Є і портретні ляльки (одну, як мінімум, зустріла таку – порцелянова близнючка якоїсь дівчинки з Грацу, яка датована, якщо не помиляюсь, початком ХХ століття).

Привертають погляд механізовані тваринки – собаки, ведмеді, які вишикувались один біля одного, ніби змагаючись хто із них найзатійливіша забавка.

Мабуть, дозволити собі таку покупку могли лише найзаможніші родини. Та благо, що для гри дитяча фантазія може перетворити у ляльку навіть звичайнісінький макогін (з розповідей покоління моєї бабусі знаю, що дітвора адаптовувала для забавки «дочки-матері» і такі предмети тогочасного побуту).

 

Огляд музею у середньостатистичного дорослого не забирає багато часу, та встигає перенести у дивовижний та прикрашений багатством уяви світ ляльок.

Людство бавиться ляльками з незапам’ятних часів. Перші ляльки були виготовлені з наявних матеріалів – глина, кістки, камінь, шкіра, віск тощо. В єгипетських пірамідах були знайдені дерев’яні ляльки, які було виготовлено понад 2 тис років до н.е.  Про те, що діти бавились ляльками, свідчать давньогрецькі оповідання І ст. н.е.  Виробництво сучасних ляльок сягає корінням Німеччини XV  ст.

Facebook Коментарі

Comments

Жовтень 16, 2016 at 11:24 am

Гарна розповідь, пізнавальна )Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *